Skorzystaj z bezpłatnej wyceny

Chcesz dowiedzieć się, ile kosztuje realizacja Twojego projektu? Wypełnij poniższy formularz, a my skontaktujemy się z Tobą najszybciej jak to możliwe i przygotujemy indywidualną ofertę.

Dziękujemy! Skontaktujemy się z Tobą w ciągu 24 godzin.
Ups. Coś poszło nie tak podczas wysyłania formularza. Spróbuj ponownie lub zadzwoń do nas.
nasze posty

Pompy ciepła - czy to się opłaca w 2024?

Spis Treści

Pompy ciepła zyskują na popularności wśród właścicieli domów jako nowoczesne i ekologiczne rozwiązanie grzewcze. Jednak w obliczu rosnących cen energii elektrycznej i zmieniających się regulacji, wiele osób zastanawia się, czy inwestycja w pompę ciepła będzie opłacalna w 2024 roku. W tym artykule przyjrzymy się sytuacji na polskim rynku pomp ciepła, podsumowując rok 2023 i analizując perspektywy branży na najbliższy czas.

Sprzedaż pomp ciepła w Polsce w 2023 roku

Według danych Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC), w 2023 roku sprzedaż pomp ciepła w Polsce odnotowała znaczący spadek w porównaniu do rekordowego 2022 roku . Łącznie do hurtowni i dystrybutorów trafiło ponad 124 400 urządzeń, co oznacza spadek o blisko 39% w stosunku do 203 300 pomp ciepła sprzedanych w 2022 roku.

Profesjonalna Instalacja Pompy Ciepła w 2024 roku

Spadki sprzedaży dotknęły przede wszystkim najpopularniejsze pompy ciepła typu powietrze-woda do centralnego ogrzewania budynków (-41%) oraz pompy ciepła do przygotowania ciepłej wody użytkowej (-30%). Jedyną grupą produktową, która odnotowała wzrost, były gruntowe pompy ciepła (+12%).

Profesjonalna Instalacja Pompy Ciepła

Źródło: Zestawienie sprzedaży pomp ciepła w Polsce w latach 2012-2023 (Źródło: Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła PORT PC) https://portpc.pl/czy-rok-2024-przyniesie-nowe-otwarcie-polskiemu-rynkowi-pomp-ciepla-podsumowanie-2023-roku-i-perspektywy-dla-branzy/

Przyczyny spadku popytu na pompy ciepła

Główną przyczyną spadku popytu na pompy ciepła w Polsce w 2023 roku był znaczący wzrost cen energii elektrycznej przy jednoczesnym spadku cen innych paliw wykorzystywanych do ogrzewania budynków. Relacja cen energii elektrycznej do gazu ziemnego osiągnęła niekorzystny dla pomp ciepła poziom 4:1

Dodatkowo, brak odpowiedniej polityki informacyjnej oraz ochrony użytkowników pomp ciepła pod względem kosztów ogrzewania w okresie przejściowym transformacji energetycznej, w przeciwieństwie do "zamrożenia" cen gazu dla użytkowników kotłów gazowych, wpłynął na decyzje inwestorów.

Perspektywy na 2024 rok

Mimo trudności w 2023 roku, branża pomp ciepła w Polsce ma powody do optymizmu w nadchodzącym czasie. Kluczowe czynniki, które mogą wpłynąć na rozwój rynku to:

Zwiększenie udziału OZE w produkcji energii elektrycznej

Zgodnie z prognozami, do 2030 roku Polska ma szansę przekroczyć 50% udziału odnawialnych źródeł energii w produkcji energii elektrycznej. Będzie to sprzyjać spadkowi cen prądu i zwiększeniu konkurencyjności pomp ciepła.

Zmiany w programie "Czyste Powietrze"

Oczekiwane jest przemodelowanie programu "Czyste Powietrze", aby środki były racjonalnie rozdysponowywane na najbardziej efektywne i celowe inwestycje. Planowane jest m.in. zakończenie dofinansowań instalacji urządzeń grzewczych na paliwa kopalne oraz zaostrzenie kryteriów dofinansowań w zakresie jakości materiałów i urządzeń [1]. Więcej informacji na temat zmian w programie "Czyste Powietrze" można znaleźć w naszym artykule: Czyste Powietrze – dotacje na termomodernizację domu.

Wprowadzenie specjalnych taryf energetycznych

Jedną z najbardziej pilnych kwestii dla branży pomp ciepła w Polsce jest wprowadzenie specjalnych taryf energetycznych dedykowanych użytkownikom tych urządzeń. Takie rozwiązanie wzmocniłoby konkurencyjność pomp ciepła i zapewniło bardziej sprawiedliwy podział wsparcia [1].

Podsumowanie programu "Czyste Powietrze"

Pomimo trudności w 2023 roku, związanych głównie ze wzrostem cen energii elektrycznej, branża pomp ciepła w Polsce ma szansę na rozwój w 2024 roku. Kluczowe będą działania wspierające, takie jak zwiększenie udziału OZE w produkcji prądu, zmiany w programie "Czyste Powietrze", wprowadzenie specjalnych taryf energetycznych oraz kampanie edukacyjno-informacyjne.Inwestycja w pompę ciepła wciąż pozostaje opłacalną i przyszłościową decyzją, biorąc pod uwagę długoterminowe oszczędności i korzyści środowiskowe. Przy odpowiednim wsparciu i regulacjach, pompy ciepła mają potencjał, aby stać się wiodącą technologią grzewczą w Polsce, przyczyniając się do realizacji celów transformacji energetycznej.

Źródło: Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC). (2023). Czy rok 2024 przyniesie nowe otwarcie polskiemu rynkowi pomp ciepła? Podsumowanie 2023 roku i perspektywy dla branży. https://portpc.pl/czy-rok-2024-przyniesie-nowe-otwarcie-polskiemu-rynkowi-pomp-ciepla-podsumowanie-2023-roku-i-perspektywy-dla-branzy

RECENT POSTS

News & Articles

No items found.